Honvédsulisok hagymományápolása igazi érző szívvel-lélekkel
Nem állunk
meg! A hagyományok ápolása, a múlt értékeinek megőrzése, az őseink tisztelete
nem egyszerű múltba révedés. Élő, lüktető tevékenység, mely a 21. században a
fiatalok számára is szárba szökkent.
Valóban sok
munkát, kutatást, fizikai és szellemi megterhelést kíván a hagyományok ápolása
- a hagyományok őrzése s pont ezért óriási élményekkel, tapasztalatokkal
gazdagodnak azon fiatalok, akik elmélyedve mívelik a múlt megőrzését, adják
tovább lelkesen a megízlelt ízeket nemcsak a saját generációjukat megszólítva,
hanem a tőlük fiatalabb ezenfelül idősebb korosztályú férfiaknak, nőknek
egyaránt, nem egyszer mélyről jövő könnyeket csalva a szemek sarkába, szép
emlékeket felidézve az emberek lelkében.
2021-ben a pandémia járvány idején sem tétlenkedtünk. A Honvédsuli és kadétjai megvalósították a IX. Emlékmenet a Doni Hősökért sporteseményeket. Egy maroknyi lelkes kadét, 200 km-t sétált 34 település II. világháborús emlékműveihez emlékezni. Megelevenítve a települések fiatal II. világháborúban harcolt legényeit, bakáit. Az érintett települések ablakaiban családok, gyermekek, idősek integettek, köszöntötték az elszánt maroknyi kis csapatot. Igazi szívből jövő mosolyt, könnyeket csaltunk az arcokra. A covid sem állított meg bennünket, hiszen kültéren kis csapatban sportolva megtettük, amit diktált a belső hangunk.
A nyári időszakot sem tétlenkedéssel töltöttük a hagyományőrzés területén. „Hogy is volt ez régen?” – hagyományőrző táborunkban ízlelték, hallgatták, tapintották, olykor szaglászták a múlt magyar katonájának a tetteit, ruházatát, ételeit, felszereléseit, hangszereit. Ha már egyszer hagyományápolás és Honvédsuli az bizony egyet jelent a katonai hagyományőrzéssel. Az utánpótlás az élet minden területén talán az egyik legnagyobb kihívás a 21. századunkban, ez érvényes a katonai hagyományőrzésre is. Ez a tábor az utánpótlás képzés egyik sarkos alappillére volt.
Az élettel teli kadétok életre hívták a History Challenge nevű programot, amely újabb dinamizmust hozott az katonai hagyományőrzés érdekes világába. 4 általános iskolában tapasztalhatták meg a történelmi kihívások izgalmát. A siker nem maradt el, olyannyira, hogy több közoktatási, köznevelési intézménybe is sikerült eljuttatnunk a történelem színeit, a pirotechnikai eszköz bemutatókkal fűszerezett aktivitás több komponensét meghívásukra. A pedagógusok élménybeszámolója alapján ezt a programunkat tovább fejlesztjük a sikerre való tekintettel: „ Mi azt hittük, hogy nem igazán fognak megmozdulni, hiszen szinte semmit sem akarnak csinálni… és megdöbbenésünkre a gyerekek újból és újból beálltak a sorba, s mindezt akkora lelkesedéssel csinálták, amitől mindannyian megdöbbentünk. A diákjaimnál több hét elteltével is ez a nap volt a téma. Ez mindent elmond!”
Mindezen színes programok megszületését egy támogatásból valósíthattuk meg a hagyományápolás – hagyományőrzés történelmi – katonai vonalán az alfa és z generációk számára. Ezen támogatás által megvalósult programok maradandó értéke nemcsak az élmények sokasága, a megszólított több ezer ember, hanem a jövő biztosítéka is. A programok során megszerzett tapasztalatokat, a különböző korhű ruházatok és egyéb felszerelések bizony hosszú évtizedeken keresztül fogja szolgálni a fiatalok katonai hagyományőrzésének tevékenységét, mindezt az ország településeinek programjaihoz, megemlékezéseihez, koszorúzásaihoz, iskoláihoz igazítva.
Köszönjük a
támogatást az Emberi Erőforrások Minisztériumának a K- Sz-0137/000384/2021-es
számú megállapodás keretében biztosított 5.000.000 forintot.